Lista aktualności Lista aktualności

Nie taki leśnik straszny - cz.I

Kiedy na zajęciach edukacyjnych z dziećmi zadaję pytanie: z czym kojarzy Ci się praca leśnika? najczęstszą odpowiedzią jest: „z wycinaniem lasu". Ostatnio licealiści skojarzyli leśnika z ochroną ptaków i przyrody ogółem a także z polowaniami. Pomimo szeroko prowadzonej kampanii informacyjnej duża część społeczeństwa, szczególnie młodzież ma małą wiedzę na temat naszej pracy. Turyści widzą przede wszystkim ciężarówki, które z drewnem wyjeżdżają z lasu. Wiele osób zarzuca nam gospodarkę rabunkową. Należy jednak dokładniej poznać szczegóły prowadzenia gospodarki leśnej, by zbyt pochopnie nie oceniać tego co zostało wypracowane przez kilkadziesiąt lat pracy różnych pokoleń.

Od wielu lat ogromny nacisk kładziemy na kwestie ochrony przyrody i krajobrazu. Różnorodność biologiczna to nie tylko slogan, to konkretne korzyści przy prowadzeniu gospodarki. Las różnorodny  to taki, który sam potrafi obronić się przed zagrożeniami, szczególnie tymi biotycznymi (gradacje owadów, szkody od wiatru). Taki ekosystem jest bardziej „odporny".

W naszym nadleśnictwie około 830 ha lasów jest całkowicie wyłączonych z gospodarki leśnej, stanowiąc tzw. drzewostany referencyjne, czy inaczej ostoje bioróżnorodności. Inną formą ochrony są rezerwaty przyrody, na których nie prowadzi się żadnych prac. Zajmujemy się jedynie sprzątaniem szlaków turystycznych i usuwaniem zagrożeń ze ścieżek udostępnionych.  Do tego  około 450 ha objętych jest ochroną jako użytki ekologiczne, powoływane przez odpowiednią radę gminy a także 40 ha strefy ochrony całorocznej wokół gniazd ptaków wymagających ochrony strefowej. Wspomnieć można również o drzewostanach pełniących funkcję wodochronną, czy zlokalizowanych w pobliżu zbiorników i cieków wodnych. Nie można tam stosować zrębów zupełnych, a jedynie odnawiać las stopniowo przez stosowanie cięć częściowych w długich odstępach czasu. Łącznie 1740 ha znajduje się poza jakąkolwiek ingerencją człowieka. Doliczyć należy także te fragmenty zrębów, które pozostawiane są do naturalnej śmierci. W Nadleśnictwie Połczyn to 10 % powierzchni każdego zrębu większego niż 1 ha. Na pozostałych powierzchniach leśnych prace gospodarcze odbywają się zawsze z uwzględnieniem lokalnych warunków, wyłączane są fragmenty lasów, na których stwierdzono występowanie roślin chronionych, czy stanowisk archeologicznych. Niektóre z wydzieleń wyłączane są z użytkowania z uwagi na trudne warunki terenowe, gdzie prowadzenie cięć mogłoby być niebezpieczne dla pilarzy czy osób zrywających drewno (jary, wąwozy, tereny podmokłe i grząskie).

Wszystkie prace w lasach gospodarczych planowane są na etapie sporządzania Planu Urządzenia Lasu dla nadleśnictwa. Dokument ten obowiązuje przez 10 lat i jest zatwierdzany przez Ministra właściwego do spraw środowiska.

Las to ekosystem który zmienia się, dostosowuje do klimatu i dlatego leśnicy muszą wykazać się plastycznością działania i przystosowaniem gospodarki do konkretnej powierzchni. To zdecydowanie różni nas od plantatorów, którymi często jesteśmy nazywani.

 


Baza noclegowa RDLP w Szczecinku Baza noclegowa RDLP w Szczecinku