Asset Publisher Asset Publisher

"Jedno dziecko, jedno drzewo" w Nadleśnictwie Połczyn

5 października zaprosiliśmy do akcji sadzenia drzew ponad 60 osób, mieszkańców gminy Połczyn-Zdrój. Nie były to jednak przypadkowe osoby, lecz rodzice lub dziadkowie chcący upamiętnić w ten uroczysty sposób narodziny swoich dzieci czy wnucząt. Takie wydarzenie miało miejsce w tym roku w wielu jednostkach Lasów Państwowych. Inicjatywa "Jedno dziecko, jedno drzewo" zrodziła się w Szwajcarii i była pomysłem mieszkającego tam obywatela naszego kraju. Pomysł bardzo spodobał się leśnikom i szybko zaczęto go wdrażać w życie.

Wspólnie z Gminą Połczyn-Zdrój zorganizowaliśmy to wydarzenie na gruntach w granicach miasta. W pobliżu dawnego wyjazdu z miasta w stronę Drawska Pomorskiego, nieopodal połczyńskiego zalewu, powstała niezwykła aleja lipowa. Gatunek drzewa też nie został wybrany przypadkowo, lipa bowiem od zawsze budziła bardzo pozytywne skojarzenia. W kulturze Słowian symbolizowała matkę, kobietę opiekuńczą, która troską otaczała wszystkich ludzi. Z ekologicznego punktu widzenia lipa to gatunek biocenotyczny i przede wszystkim uwielbiany przez pszczoły. 

Akcja rozpoczęła się przywitaniem uczestników przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Połczyn Michała Argasińskiego oraz przedstawicielkę Urzędu Miejskiego Panią Joannę Anglisz-Myszkę. Po uroczystym odegraniu przez Pana Zbigniewa Waneckiego na rogu myśliwskim sygnału "powitania" rodzice i dziadkowie wraz z dziećmi udali się na miejsce oznakowane reprezentacyjną tabliczką z imieniem dziecka i datą narodzin. Dorośli mogli liczyć na pomoc przy sadzeniu, nie tylko ze strony leśników ale przede wszystkim ze strony samych maluchów lub ich starszego rodzeństwa. Każde dziecko otrzymało pamiątkowy certyfikat i drobne upominki dla dzieci i chociaż pogoda wcale nie była taka zła, na koniec można było rozgrzać się kawą, herbatą i uzupełnić energię słodką drożdżówką.

Zachęcamy wszystkich do spacerów tą niezwykłą aleją. Mamy nadzieję, że tegoroczna październikowa akcja rozpocznie cykliczne, uroczyste sadzenie również w innych gminach, na terenie których znajdują się lasy Nadleśnictwa Połczyn. 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Asset Publisher Asset Publisher