Lista aktualności Lista aktualności

Leśny savoir vivre

Pierwsze oznaki wiosny już za nami. Możemy więc uznać, że w naszych lasach rozpoczął się na dobre sezon turystyczny.

Na terenie Nadleśnictwa znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia. Z części infrastruktury turystycznej goście korzystają tylko tzw. „przejazdem”. Część terenu administrowanego przez Nadleśnictwo Połczyn znajduje się wzdłuż dróg wojewódzkich. Czekają tam na kierowców miejsca odpoczynku wyposażone w elementy edukacyjne. Można więc nie tylko odpocząć ale i dowiedzieć się czegoś ciekawego o lesie i jego mieszkańcach. Jednak co roku największym problemem w takich miejscach jest ogromna ilość śmieci zostawiana przez turystów. Niestety nie wszystkie lądują w pojemnikach, część z nich jest rzucana na ziemię a potem roznoszona po całej okolicy przez wiatr czy dzikie zwierzęta. Dla niektórych takie miejsca są idealne na toaletę, zwłaszcza w godzinach nocnych, pomimo że do najbliższej stacji benzynowej jest zaledwie kilka kilometrów. Często otrzymujemy od Państwa skargi, zdjęcia i informacje, że miejsca te są brudne i nieuporządkowane, a tymczasem z czterech miejsc postoju znajdujących się przy trasie nr 163, w sezonie turystycznym 2018 usunęliśmy aż 50 kontenerów śmieci (jeden kontener to pojemność 1100 l). Co roku staramy się na bieżąco porządkować miejsca postoju, ale w sezonie ogromne ilości śmieci pojawiają się czasem z dnia na dzień.

W okresie wiosennym i letnim nasze lasy są też narażone na pożary. Większość z nich jest powodowana przez ludzi. Żeby minimalizować zagrożenie podejmujemy co roku szereg działań  prewencyjnych. Stały monitoring prowadzony z dwóch punktów obserwacyjnych, sieć dróg dojazdowych, pasy p-poż wzdłuż linii kolejowych i dróg publicznych oraz edukacja prowadzona na zajęciach z leśnikiem, czy przez media społecznościowe to te działania, które pomagają nam w unikaniu pożarów. Rzadko podejmowanym krokiem jest okresowy zakaz wstępu do lasu, jest to rozwiązanie ostateczne, związane z długotrwałą suszą i wysoką temperaturą.  Najważniejsza jest jednak odpowiedzialność osób przebywających i korzystających z uroków lasu.

Co możemy zrobić dla swojego bezpieczeństwa podczas leśnych wędrówek. Jedną z ważniejszych kwestii jest odpowiednie przygotowanie. Dobry strój, jedzenie, picie, naładowany telefon to podstawa na dłuższe eskapady. Nowoczesna technologia przychodzi nam tu z pomocą, na telefonie możemy zainstalować aplikację mobilną Bank Danych o Lasach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/ , która ułatwi nam bezpieczne poruszanie się po lesie i nie pozwoli zabłądzić. Zaplanujmy co i gdzie chcemy odwiedzić i dostosujmy trasę do swoich możliwości, zwłaszcza jeśli wybieramy się do lasu z dziećmi.

Jeśli macie Państwo pytania lub chcielibyście otrzymać materiały informacyjne naszego Nadleśnictwa możecie zwrócić się do nas bezpośrednio lub przez naszą stronę na Facebook’u.


Baza noclegowa RDLP w Szczecinku Baza noclegowa RDLP w Szczecinku